AKILLI ELEKTRİK ŞEBEKESİ PROJESİ’NE İSVEÇ’TEN MÜKEMMELLİK ÖDÜLÜ

İnnova’nın katıldığı Avrupa Birliği Ar-Ge projelerinden olan Imponet Akıllı Elektrik Şebekesi’ne geçiş projesi, ‘Seizing The High Grounds’ mükemmellik ödülü aldı.

İsveç’in başkenti Stockholm’de gerçekleştirilen ITEA-ARTEMIS Ortak Zirvesi’nde ITEA Yönetim Kurulu Destek Grubu tarafından açıklanan ödüller kapsamında, İnnova’nın Türkiye ayağında yer aldığı Imponet (Intelligent Monitoring of POwer NETworks) Projesi, Avrupa ekonomisine sağladığı katkılar nedeni ile “Seizing The High Grounds” kategorisinde mükemmellik ödülüne layık görüldü.

Imponet projesi, yenilenebilir kaynakların da elektrik üretimine dahil edilmesi sebebi ile, fosil yakıtların kullanımını azaltarak, elektrik üretim maliyetlerinin azalmasına ve fosil yakıtların sebep olduğu çevre kirliliğinin de azaltılmasına katkı sağlayacak.

İnnova’nın projedeki rolü

İnnova, Imponet projesinde hem monitör edilen verilerin izlenmesine olanak tanıdı, hem de bölgesel tüketim oranlarının tahminine yönelik çalışmaların yanı sıra abonelere hangi tarifenin uygulanacağının belirlenmesi için müşterilerin belirli özelliklerine göre kümelenmesi çalışmalarını yürüttü. Bu Ar-Ge projesi ile İnnova, elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinin kullanabileceği, şebekenin ürettiği veri trafiğinin izlenmesi ve kümelenmesine dair bir Bilgi ve İletişim Teknolojileri (ICT) Entegrasyonu çözümü geliştirmiş oldu.

İnnova Genel Müdürü Ümit Atalay, ödülle ilgili olarak düşüncelerini, “İnnova kurulduğu günden bu yana araştırma ve geliştirme çalışmalarına her zaman yatırım yapan, uluslararası tecrübe ve işbirliğine inanan, yenilikçi ve katma değer sunan projeleri hayata geçirme heyecanına sahip bir şirket oldu. İnnova’nın katkı sağladığı Avrupa Birliği Ar-Ge projelerinden birisi olan Imponet projesinin elde ettiği bu başarı ile çıktığımız yolda doğru şekilde ilerlemeye devam ettiğimizi görmenin de mutluluğunu yaşıyoruz. Bu projeyle, yakın gelecekte elektrik üreten ve dağıtımını yapan şirketlerin, şebekenin sağlıklı çalışmasından emin olmak, gözlemlemek ve analiz etmek için ihtiyaç duyacakları bir teknoloji çözümünü şimdiden hazırlamış olduk. Projedeki tüm ortaklarımıza ve değerli proje ekibimize, katkıları ve emekleri için sonsuz teşekkür ediyoruz” sözleri ile dile getirdi. unnamed

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir