Bereket Enerji’ye ihale yasağı

Elektrik dağıtım şirketlerini çatısı altında toplayan ELDER’in Başkanı ve enerji sektörünün önde gelen isimlerinden Ceyhan Saldanlı’ya ait Bereket Enerji şirketi tüm kamu ihalelerinden 6 ay süreyle yasaklandı. Türkiye’nin en önemli enerji şirketlerinden biri olan Bereket Enerji’ye, tüm kamu ihalelerinden yasaklama kararı çıktı. Bereket Enerji’nin sahibi Ceyhan Saldanlı’nın, tüm elektrik dağıtım şirketlerini çatısında toplayan ELDER’in de başkanı olmasından ötürü karar enerji sektöründe şok etkisi yarattı. Resmi Gazete’de dün yayınlanan kararla, Bereket Enerji tüm kamu ihalelerinden 6 ay süreyle yasaklı ilan edildi. Yasaklama kararını çıkartan kurum ise Adalet Bakanlığı Alaşehir M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu oldu.

İhale iptal edildi

Kararın detaylarına göre, şirket 7 Mayıs’ta Alaşehir M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nun yaptığı “serbest piyasadan elektrik enerjisi alımı” ihalesini kazandı. Ancak şirket bir süre sonra ihaleyle ilgili sözleşmeyi imzalamaktan vazgeçti. Bu nedenle zor durumda kalan İdare, 29 Mayıs’ta ihaleyi iptal etmek zorunda kaldı. Bunun üzerine kurum, Kamu İhale Kanunu’nun 58. maddesine dayanarak, tüm kamu ihalelerinin Bereket Enerji’ye 6 ay süreyle yasaklanması kararı aldırdı.

Kararın Resmi Gazete’de yayınlanması sırasında bir hata yapılarak kararın dayanağı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu olarak gösterildi. Dün Resmi Gazete’de bu hata düzeltilerek, kararın Kamu İhale Kanunu’na dayandığı vurgulandı. Söz konusu kanunun 58. maddesinde düzenlenen hüküm şöyle:

“… üzerine ihale yapıldığı halde mücbir sebep halleri dışında usulüne göre sözleşme yapmayanlar hakkında ise altı aydan az olmamak üzere bir yıla kadar, yasadan istisna edilenler de dahil bütün kamu kurum ve kuruluşlarının ihalelerine katılmaktan yasaklama kararı verilir. Katılma yasakları, ihaleyi yapan bakanlık veya ilgili veya bağlı bulunulan bakanlık, herhangi bir bakanlığın ilgili veya bağlı kuruluşu sayılmayan idarelerde bu idarelerin ihale yetkilileri, il özel idareleri ve belediyeler ile bunlara bağlı birlik, müessese ve işletmelerde ise İçişleri Bakanlığı tarafından verilir. Haklarında yasaklama kararı verilen tüzel kişilerin şahıs şirketi olması halinde şirket ortaklarının tamamı hakkında, sermaye şirketi olması halinde ise sermayesinin yarısından fazlasına sahip olan gerçek veya tüzel kişi ortaklar hakkında birinci fıkra hükmüne göre yasaklama kararı verilir. Haklarında yasaklama kararı verilenlerin gerçek veya tüzel kişi olması durumuna göre; ayrıca bir şahıs şirketinde ortak olmaları halinde bu şahıs şirketi hakkında da, sermaye şirketinde ortak olmaları halinde ise sermayesinin yarısından fazlasına sahip olmaları kaydıyla bu sermaye şirketi hakkında da aynı şekilde yasaklama kararı verilir.”

 

‘Vatan Gazetesi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir