BP, Meksika Körfezi’nden çıkıyor

2010 yılında Meksika körfezinde büyük kirliliğe neden olan British Petrol (BP) bölgeden çıkma kararı aldı. İngiliz firma körfezde bulunan arazilerini Plains Exploration & Production şirketine 5.5 milyar dolara satacağını açıkladı.  Nisan 2010’da 11 kişinin öldüğü patlama kamuoyunda şirkete karşı ciddi bir tepki yaratmıştı. Satın alma planının şirketin 38 milyar dolarlık ‘elden çıkarma’ operasyonunun bir adımı olarak görülüyor. Global çapta küçülmeye giden BP şimdiden 32 milyar dolarlık mal varlığını elinden çıkardı.

Radikal’in haberine göre firmanın önümüzdeki aylarda da Amerika ’nın petrol üssü olan Teksas’taki ana rafinerilerinden birisini satması da bekleniyor. Teksas’ta bulunan rafinerinin değeri 4 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

Petrol aramaya devam

BP”nin bu yatırımı aslında tam olarak Meksika Körfezi’nden çıkmak olarak algılanmıyor. Zira haziran ayında firma 43 yeni alanda petrol araması yapabilmek için Meksika hükümeti ile anlaştı. 1980 yılından beri bölgede petrol arayan BP 2012 yılının sonuna kadar bölgede 8 adet petrol halkası açmayı planlıyor. Satın alma açıklandıktan sonra şirketin hisseleri yüzde 0.2 değer kazanarak 42 dolar seviyesine çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir