GAZBİR: “DAĞITIM ŞİRKETLERİNİN SİSTEM KULLANIM BEDELLERİ YÜKSELTİLMELİ“

TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu ile görüşen GAZBİR Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan, EPDK tarafından öngörülen abone ve tüketim projeksiyonlarının gerçekleşmediğini belirterek, tarifelerde düzeltme yapılması gerektiğini vurguladı.

GAZBİR Yönetimi, ocak ayı başında TBMM Enerji Komisyonu Başkanlığı’na atanan Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu’nu ziyaret etti. GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan ve Başkan Yardımcısı Bilal Aslan ile birlikte yönetim kurulu üyeleri ve dernek yönetiminin de katıldığı görüşme 13 Şubat’ta gerçekleştirildi.

Toplantıda, TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Mazıcıoğlu’na doğal gaz dağıtım sektörünün gelişimi ile ilgili bir bilgi notu sunan GAZBİR yönetimi, sektörün tarifelere ilişkin sorunlarını da aktardı.

TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu doğal gaz dağıtım sektörü hakkında yaptığı değerlendirmede; Türkiye doğal gaz sektörünün son on yılda geldiği noktanın kendilerini gururlandırdığını, doğal gaz gibi çevreci ve konforlu bir yakıtın bugün 70 aşkın şehirde sunulmasının son on yılda gerçekleşen en büyük sanayi atılımlarından biri olduğunu belirtti. Mazıcıoğlu değerlendirmesine şöyle devam etti; “Doğal gaz dağıtım şirketlerinin bu kadar kısa süre içerisinde bu yatırımları gerçekleştirmeleri, abone merkezleri kurmaları, acil müdahale ekiplerini 365 gün, 24 saat hazır olacak şekilde tesis etmeleri fevkalade önemlidir. Önümüzdeki yıllarda da yatırımların devam ettirilmesi, hizmet kalitesinin artırılması ve doğal gazın henüz ulaşmadığı çok az sayıdaki şehre de götürülmesini temenni ediyorum. Dağıtım sektörünün bu yatırımları gerçekleştirebilecek zemine ve koşullara sahip olabilmesi noktasında komisyonumuz üzerine düşeni yapacaktır.”

Gazbir Başkanı Yaşar ARSLAN, doğal gaz dağıtım şirketlerinin birinci yılı geride kalan beş yıllık tarife dönemi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. 2013-2016 yılları arasındaki 5 yıllık dönem için hazırlanan sistem kullanım bedeli tarifelerinin,  ilk yılın sonunda gerçekleşmelerin EPDK’nın öngörülerine uymadığı ve başlangıçtaki öngörülerin yüzde  38‘e varan oranlarda daha düşük gerçekleştiğini belirten Arslan; 2013 yılı içerisinde EPDK tarafından belirlenen tarifelere tabi olmaya başlayan sekiz yılını doldurmuş dağıtım şirketlerinin sistem kullanım bedellerinin, mutlaka düzeltilmesi gerektiğini kaydetti .

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, 10 milyondan fazla aboneyi de ilgilendiren açıklamalarını şöyle sürdürdü:“2013 yılında tarife alan şirketlerin büyük bölümü, hesaplamanın ihale tarihindeki 4646 sayılı yasaya ve ihale şartlarına aykırı olması nedeniyle düzeltilmesi için talepte bulundular. EPDK’nın düzeltme taleplerine olumsuz cevap vermesi nedeniyle, Doğal Gaz Dağıtım Şirketleri hukuki yollara başvurdular. Dağıtım Şirketlerinin davalardaki haklılığı EPDK tarafından 2013 yılında öngörülen abone ve tüketim projeksiyonlarının gerçekleşmemesiyle birlikte net bir şekilde görülmüştür. Bu olumsuzluk, Dağıtım Şirketlerini zor durumda bırakıyor. EPDK tarafından belirlenen tüketime bağlı gelir gereksinimlerinin olması gerekenden  yüzde 38’e varan oranlarda daha düşük olarak gerçekleşmesi, Doğal Gaz Dağıtım Şirketlerinin yatırım yapma ve hizmet kalitesini arttırma yönünde sarfetmek istediği samimi gücü eritmiştir. Doğal Gaz Dağıtım Şirketlerinin doğal gaz fiyatından yatırım ve işletme giderleri için aldığı payın ortalama %2 civarında olduğu göz önüne alınırsa, bu büyüklükteki sapmaların dağıtım şirketlerinin bütçelerinde çok büyük sorunlar yaratacağı açıktır.“

Gazbir Başkanı Yaşar ARSLAN, 2014 yılında tarifesi hesaplanacak 28 Doğal Gaz Dağıtım Şirketi için aynı hataların yapılmamasını ve 2013 yılında tarife alan şirketlerin sistem kullanım bedellerinin hızla düzeltilmesini istediklerini belirtti.gazbir ofis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir