İLBANK’TAN YENİLENEBİLİR ENERJİ PROJELERİNE HIZLI ÇÖZÜM

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın talimatıyla İlbank, yenilenebilir enerji projelerinde yerel yönetimlere öncülük etmeye ve destek olmaya devam ediyor. Banka, bugüne kadar 74 proje talebini değerlendirmeye aldı.

Tuncay KaramanHızlı nüfus artışı ve doğal kaynaklarının hızla tüketilmesi ile ortaya çıkan enerji sorununa katkı sağlama noktasında önemli adımlar atan İller Bankası, enerjide daha az dışa bağımlı bir ülke hedefi ile belediyelerin yenilenebilir enerji projelerinde öncü olmayı sürdürüyor.

İlbank Genel Müdürü Tuncay Karaman, Bankanın yenilenebilir enerji konusundaki bu yaklaşımı sonrası değişik bölgelerdeki belediyelerden jeotermal etüt, sondaj, test ve proje çalışmaları ile güneş, rüzgar ve mikroHES sistemleriyle belediye hizmetleri kapsamındaki enerji verimliliği ve enerji ihtiyaçlarının çözümü kapsamında 74  proje talebi geldiğini belirtti. Bu projelerin daha da artması için gayret gösterdiklerini ve konuya hassasiyetle yaklaşmaya devam edeceklerini bildiren Karaman “Bankamıza gelen proje talepleriyle ilgili üretim planlamaları, teknolojik gelişmelere ve mevzuat düzenlemelerine bağlı olarak diğer yenilenebilir enerji kullanım potansiyelindeki gelişmeler dikkatle takip edilerek belediyeleri yönlendirmekteyiz. Başvuruları çok hızlı bir şekilde değerlendirip çalışmaları hemen başlatabiliyoruz. Banka olarak bu alanda yerel yönetimlere uygun finansman sağlamanın yanısıra her türlü teknik ve danışmanlık desteği sağlamaktayız.” diye konuştu.

 

Yoğunluk jeotermal etüt projelerinde

Bu kapsamda İller Bankasına belediyelerce 50 adet jeotermal etüt, 1 adet jeotermal sondaj müşterek kontrollük ve uygulama, 2 adet jeotermal iletim hattı proje, 4 adet jeotermal test, 2 adet jeotermal (yer altı ısı transferi) talebi olmak üzere toplam 59 adet jeotermal sistemlerle ilgili talepte bulunuldu. Bunlardan 12 adetinin jeotermal etüt raporunun hazırlandığı, 16 adet jeotermal etüt saha çalışmasının devam ettiği ve 1 adet jeotermal sondaj kuyusunun ise tamamlandığı ifade edildi. Taleplerden 1 adet jeotermal iletim hattı ön proje raporunun hazırlandığı, 2 adet jeotermal test çalışması ile 1 adet yer altı ısı transferi ön etüt çalışmasının tamamlandığı belirtildi.

Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve mikro HES sistemleri ile ilgili gelen 15 talepten 9 adedinin güneş enerjisi sistemleri, 2 adetinin rüzgar enerjisi sistemleri ve 4 adetinin ise mikro HES sistemleri yapılması hususu ile ilgili olduğu kaydedildi. 8 adet talebin ise etüt çalışmalarının tamamlandığı bildirildi. Türkiye’nin tüm bölgelerinden başvuru yapılırken en yüksek talep 7 proje ile Tokat, 6 proje ile Balıkesir ve 4 proje ile Afyonkarahisar belediyelerinden geldi.

Yerel yönetimlere pek çok alanda katkı

Banka, yerel yönetimlerin içme suyu, katı atık ve atıksu arıtma tesislerinin aydınlatılması ve sistem enerjisinin karşılanması, park, bahçe, cadde ve sokak aydınlatmaları, şehir içi dekoratif aydınlatma sistemlerinin yenilenebilir enerjiye uygun hale dönüştürülmesi, jeotermal ve içmesuyu terfi sistem enerjilerinin karşılanması ile jeotermal etüt, sondaj, test-ölçüm, jeotermal entegre sistemlerin, yer ve su kaynaklı ısı pompaları sistemlerinin ve biyogaz-biyokütle sistemlerinin kurulması için tüm süreçte gerekli desteği sağlıyor.

“İLBANK’TAN YENİLENEBİLİR ENERJİ PROJELERİNE HIZLI ÇÖZÜM” için bir cevap

  1. Kemal AKPINAR dedi ki:

    İLBANK tan Daire Başkanlığından emekli olmadan Genel Müdürümüzün Desteği İle jeotermal Merkezi sistem ısıtma, Jeotermal aranmasına yönelik jeolojik, hidrojeolojik, Tektonik, Jeofizik Etüt, radon gazı ölçümü, jeotermal sondaj Özelliklede Test ve Ölçümler Konusunda hatırı sayılır bir noktaya getirdikten sonra ısı pompaları konusunda ve yeraltı barajları konusunda yeni araştırmalara yönelmişken İller Bankasının Yenilenebilir enerjin her alanında Yerel Yönetimlere Destek olacağını belirtilmesi son derece önemlidir. Bankamızın Yerel Yönetimlerin Mikro HES,Rüzgar, Güneş, Biyogaz, JES( Jeotermal Enerji Santarali) Isı Pompaları ve Sheyl Gas aramalarını destekleyecek, ARGE oluşturması, Kredi verme, etüt ve Sondaj yaptırma, tesis kurma konularında daha aktif olarak çalışabilmesi için Bir an önce Yenilenebilir Enerji Daire başkanlığını oluşturması Gerekmektedir. Kemal AKPINAR. Emekli Yeraltı Etütleri Daire Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir